implantologia

Implanty – uzupełnienie braków zębowych

Implant zębowy to tytanowy element wszczepiany w kość szczęki lub żuchwy, zastępujący korzeń utraconego zęba. Wprowadzony w kość wyrostka zębodołowego, pozwala na wykonanie stałego uzupełnienia protetycznego – korony, mostu bądź pełnej rekonstrukcji zgryzu w przypadkach, kiedy nie mamy już ani jednego własnego zęba.

Podstawowym materiałem z jakiego robione są implanty jest tytan – pierwiastek, który jako jedyny jest tolerowany przez organizm. System immunologiczny nie traktuje elementów tytanowych jako „ciała obce”. Jest to materiał na tyle wytrzymały, żeby znieść obciążenia jakim podlegają korzenie naturalnych zębów.

Braki zębowe stanowią nie tylko problem estetyczny. Brak nawet pojedynczego zęba niesie za sobą konsekwencje medyczne. Następstwem utraty zęba jest wysuwanie zębów przeciwstawnych oraz pochylanie i przesuwanie się zębów sąsiednich. Pozostałe zdrowe zęby muszą znosić większe obciążenia, co powoduje ich ścieranie i powstawanie mikropęknięć.

Braki zębowe prowadzą również do zaniku kości, a długotrwały proces zaniku kości prowadzi do przedwczesnej utraty zdrowych zębów. Szczęka i żuchwa zapadają się, usta stają się cieńsze, a nos ulega nienaturalnemu wydłużeniu i zbliża się do brody. Powstaje więcej zmarszczek w okolicy szyi i ust. W efekcie twarz zyskuje charakterystyczny starczy wygląd. Prowadzi to w konsekwencji do zaburzeń funkcji układu żucia i wpływa na przeciążenie stawów skroniowo – żuchwowych.

Zaletą implantów jest zahamowanie utraty kości. Przenoszą one siły żucia bezpośrednio na kości szczęk, co odtwarza naturalne warunki panujące w jamie ustnej. Dzięki temu następuje stymulacja odbudowy kości. Kształt szczęki i linia dziąseł pozostaje niezmieniona. Implant pozwala odzyskać piękny, pełny uśmiech i dodatkowo pozwala dłużej zachować młodzieńcze rysy twarzy.

Implanty to dobre rozwiązanie w każdym przypadku – pozwalają na:

  • odbudowę jednego zęba bez potrzeby spiłowania zdrowych i dobrych zębów w sąsiedztwie,
  • odbudowę kilku zębów – kilkukrotna niezależna implantacja nie narusza pozostałych zębów,
  • nie różnią się wyglądem ani funkcjonalnością od własnych zębów.

Zabieg implantacji jest całkowicie bezpieczny i wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

 

Facebook