opieka-ciaza

Opieka stomatologiczna kobiet w ciąży

Panie Doktorze byłam w ciąży i moje zęby nie są w najlepszym stanie – tak stomatologa wita większość kobiet które zostały mamami. TO MIT!

Wbrew powszechnemu poglądowi, ciąża wcale nie demineralizuje czyli nie odwapnia zębów. Tak samo zresztą, jak nie odwapnia innych kości w organizmie kobiety. Możliwe w czasie ciąży pogorszenie stanu zębów wynika z innych przyczyn:

  • w  czasie ciąży w organizmie kobiety zachodzą zmiany hormonalne, które wpływają m.in. na zmianę pH śliny i zwiększają jej lepkość (większa skłonność do odkładania płytki oraz kamienia nazębnego)
  • zwiększona ilość posiłków
  • poranne wymioty

Są to  warunki które  sprzyjają namnażaniu się drobnoustrojów w jamie ustnej i powstawaniu stanów zapalnych dziąseł oraz rozwojowi próchnicy. Infekcje przyszłej mamy mogą być niebezpieczne dla jej dziecka i dlatego higiena jamy ustnej w trakcie ciąży jest tak ważna.

W czasie  ciąży u kobiety występuje  ciążowe zapalenie dziąseł. Choroba ta jest spowodowana odkładaniem się płytki nazębnej, która podrażnia dziąsła. Stan ten objawia się zaczerwienieniem i krwawieniem dziąseł nawet przy delikatnym szczotkowaniu. Zapalenie dziąseł występuje częściej w okresie ciąży, ponieważ wyższy poziom hormonów powoduje, że dziąsła w nadmierny sposób reagują na czynniki drażniące znajdujące się w płytce nazębnej (bakterie oraz ich toksyny). Jednak to , że to płytka nazębna – czyli niedostateczna higiena , a nie hormony, są główną przyczyną zapalenia dziąseł.

Dbanie o czystość zębów, zwłaszcza w okolicach linii dziąseł, pomaga w znacznym ograniczeniu lub nawet niedopuszczeniu do zapalenia dziąseł podczas ciąży. Natomiast zastąpienie słodyczy zdrowszymi pokarmami, takimi jak nabiał oraz świeże owoce i warzywa jest po prostu rozwiązaniem lepszym dla zdrowia przyszłej mamy i dziecka.

Ubytki zębów oraz przewlekłe infekcje w okolicy korzeni zębów mogą być groźne nie tylko dla mamy, ale także dla dziecka. Bakterie oraz ich toksyny z źródeł infekcji w jamie ustnej mogą drogą krwi przenosić się do macicy i być przyczyną komplikacji (jest to tzw. zakażenie odogniskowe). Infekcje te niekorzystnie wpływają na przebieg ciąży oraz zdrowie dziecka. W celu wyeliminowania lub znacznego zmniejszenia czynników ryzyka ciąży, związanych ze zdrowiem jamy ustnej, zaleca się wizytę kontrolną u stomatologa i wyleczenie wszelkich problemów zdrowotnych jamy ustnej przed zajściem w ciążę.

Również w ciąży najlepszym sposobem, aby mieć pewność, że dziąsła i zęby są zdrowe, a higiena jamy ustnej jest wykonywana prawidłowo jest wizyta u lekarza stomatologa. Obowiązkiem lekarza ginekologa prowadzącego  ciążę  jest skierowanie pacjentki na wizytę do  lekarza stomatologa. Systematyczne kontrole wykonywane przez dentystę oraz indywidualnie dobrany program profilaktyki oraz higieny w czasie ciąży (co najmniej raz w każdym trymestrze) pozwolą na uniknięcie problemów z zębami oraz dziąsłami.

Nie należy odwlekać wizyty u dentysty do czasu zakończenia ciąży. W czasie ciąży nie ma przeciwwskazań do leczenia i usuwania zębów. Znieczulenie miejscowe stosowane podczas zabiegów stomatologicznych w żaden sposób nie zagraża prawidłowemu przebiegowi ciąży i rozwojowi płodu.

Jeżeli nie jest to absolutnie konieczne, podczas pierwszego trymestru nie zaleca się wykonywania prześwietleń RTG oraz zażywania leków przeciwbólowych i antybiotyków.

Optymalnym czasem na wdrożenie leczenia stomatologicznego w trakcie trwania ciąży jest 2 trymestr (4 do 6 miesiąc ciąży – od około 13 do 25 tygodnia). W ostatnim trymestrze ciąży długie leżenie na fotelu stomatologicznym jest niewygodne.

Facebook