periodontologia

Peridontologia – leczenie chorób przyzębia

Schorzenia przyzębia częściej określane jako paradontoza dotyczą dużej grupy społeczeństwa, w każdej grupie wiekowej, a niektóre ich formy także dzieci. Według aktualnych badań, choroby dziąseł są najważniejszą przyczyną utraty zębów po 25 roku życia. Przyczyną zmian w dziąsłach i kości otaczającej ząb jest zapalenie.

Główną przyczyną stanu zapalnego przyzębia są bakterie. Bytują w tzw. płytce bakteryjnej, która z czasem przekształca się w trudny do usunięcia kamień nazębny. Bakterie rozwijają się powoli pod dziąsłem, zasiedlając powierzchnię korzenia zęba. Zapalenie zaczyna rozwijać się coraz głębiej. Przestrzeń między dziąsłem a korzeniem – kieszonka dziąsłowa, pogłębia się stopniowo i oczyszczenie korzenia przez szczotkowanie w domu staje się niemożliwe – powstaje kamień nazębny poddziąsłowy. Efektem długotrwałego, nieleczonego stanu zapalnego jest powolne niszczenie tkanek wokół zęba. Dochodzi wtedy do stopniowej utraty kości i dziąsła.

Wczesne wykrycie choroby gwarantuje powodzenie leczenia. Po dokładnym zbadaniu stanu dziąseł oceniamy rozmiar problemu, przekazujemy dokładne wskazówki dotyczące sposobów zapobiegania chorobom przyzębia a w razie konieczności przedstawiamy opcje leczenia.

Jakie są objawy choroby?

Początkowe objawy, takie jak: zaczerwienienie, niewielkie krwawienia podczas szczotkowania, czy nitkowania zębów, nieprzyjemny zapach z ust, kamień nazębny – często nie zmuszają Pacjenta do zgłoszenia się do stomatologa.
Pacjent szuka pomocy dopiero w fazie zaawansowanego procesu zapalnego, charakteryzującego się zwiększoną ruchomością zębów, odsłonięciem powierzchni korzeni na skutek zaniku kości i dziąsła wokół zębów.

Leczenie chorób przyzębia

Leczenie chorób przyzębia jest uzależnione od stanu w jakim Pacjent zgłosi się do gabinetu.

Pierwszym zabiegiem jaki należy wykonać jest uśnięcie złogów kamienia nad i poddziąsłowego, następnie polerujemy powierzchnie za pomocą gumki i pasty polerskiej, a w ostatnim etapie wykonujemy fluoryzację zębów. Pacjent jest instruowany odnośnie codziennej higieny jamy ustnej i skutecznych sposobów czyszczenia zębów.

Before and after treatment - teeth

Rozchwiane zęby łączymy specjalnymi szynami, by zwiększyć ich stabilność.

Kolejna faza to leczenie chirurgiczne obejmujące zabiegi umożliwiające jeszcze dokładniejsze oczyszczenie korzeni po odsłonięciu dziąsła, a ponadto pozwalające na zastosowanie wielu preparatów i metod prowadzących do odbudowy utraconych tkanek – stosujemy między innymi preparaty służące do odbudowy i regeneracji kości (Bio-Oss, chlosite).

Facebook